Nordisk ledning

Steinar Aasland
MD Nordics

+47 906 42 696
steinar.aasland@algeco.com


Steinar Aasland har tidigare varit VD för Stavanger Rørhandel, VD för Ahlsell Norge, VD för Bjørge ASA, VD för Stream AS och senast Senior Vice President för MRC Global - med ansvar för all internationell verksamhet.


Kjell Ivar Myrvang
Operations Director Nordics


+47 901 38 939
kjell.myrvang@algeco.com


Kjell Ivar Myrvang har jobbat i Uniteam sedan 2004 och som VP Business Development i Malthus Uniteam sedan 2017. Han har tidigare jobbat i Veidekke och Telenor.


Peter Oscar-Andersen
CFO Nordics

+47 971 46 597

Peter Oscar-Andersen har mer än 20 års internationell erferenhet från offshore-industrin och har varit Vice President Internal Control i rigg-sällskapet Ocean Rig, CFO i helikoptersällskapet Blueway och CFO i telecom-sällskapet Tampnet.


Anders Urdal
Commercial Procurement Director Nordics

+47 459 61 967
anders.urdal@algeco.com

Anders Urdal har över 15 års erfarenhet från olja och gasbranschen och har
jobbat med kommersiella roller inom ledning, inköp och försäljning.
Har tidigare haft roller som KAM i TESS, inköpsspecialist I Schlumberger och affärsutvecklare i Sumitomo.



Kristian Grimsbo
Marketing & ESG Director Nordics


+46 702 390 472
kristian.grimsbo@algeco.com


Kristian Grimsbo har mer än 20 års erfarenhet marknadsföring och försäljning av permanenta och tillfälliga hus. Marknad- och försäljningschef på Värsåsvillan. Marknad- och försäljningschef på Flexator AB samt Operativ chef på Uniteam AB.


Magnus Kjellin
Business Development Director Nordics


+46 706 715 600
magnus.kjellin@algeco.com


Magnus Kjellin har tidigare varit VD och ägare av Söderhamnskranar AB samt haft ett antal ledande positioner inom Ramirent både i Sverige och Norden. Nu senast var han verksam som CEO i TS Nordic Group/Temporary space Nordics.


Marcus Agelii
Head of IT Nordics


+46 733 828 912
marcus.agelii@algeco.com


Marcus Agelii har arbetat inom bolaget sedan 2019 då som Head of IT för TSN och efter uppköpet som Head of IT på Algeco Nordics. Har tidigare erfarenhet som systemägare och kravinsamlare inom IT-branschen.


Ole Vikshåland
MD factory Modul tech


+372 52 32 114
ole@moduletech.ee


Karl Erik Valentin Hansen
Commercial Director Nordics


+47 484 618 66
karl.valentin@algeco.com


Simon Ruud
MD Norway


+47 922 29 818
simon.ruud@algeco.com


Simon Ruud har varit anställd på Uniteam sedan 2015 och nu som VP modul i MalthusUniteam sedan 2017. Han har tidigare arbetserfarenhet från försvaret i Norge och NCC.


Nina Flood
MD Sweden


+46 8 400 140 07
nina.flood@algeco.com


Nina Flood har arbetat inom bolaget sedan 2015, tidigare som ekonomichef, nu som Sverigechef sedan 2018. Hon har dessförinnan 10 års erfarenhet från billeasingbranschen, med olika roller inom Commercial, Controlling, Risk Management och Business Intelligence.


Laura Paunila
MD Finland


+358 509 123 654
laura.paunila@algeco.com



Mads Blom
MD Denmark


+45 609 88 780
mads.blom@algeco.com


Våra ägare


Modulaire Group, som inkluderar Algeco, är världsledande inom modulbaserade lösningar. Med huvudkvarter i London och verksamheter i 25 länder – och med över 250 000 moduler och containrar – skapas unika utrymmen där det behövs. Modulaire Group erbjuder också innovativa, marknadsledande lösningar för tjänster kring sina produkter så som facility management och inredning ect.

Vi skapar smarta utrymmen där människor kan leve, jobba och lära. Vi är organiserade för att hjälpa kunden finna rätta lösningen för kundens unika behov. Vi levererar det kunden behöver, där kunden behöver.